Tartu Folk-Off: Live

18. novembril toimub Luunja Kultuuri- ja Vabaajakeskuses rahvusvaheline pärimusõhtu Tartu Folk-Off: Live.

Luunjas toimuv pärimuspidu on avaürituseks veebisaatele Tartu Folk-Off. Lisaks Eesti koosseisudele on kohal ka möödunud aasta Tartu Folk-Off 2021 võitja Kokle (Läti) ja publikupreemia võitnud koosseis Ratilėlis (Leedu). Pärimuspeo avab Luunja rahvatantsurühm Trambali, kes on ühtlasi võõrustajate rollis. Üritus hõlmab pidulikku kontserti, kus astuvad üles folkloorikogukonnad Lätist, Leedust ja üle Tartumaa. Kontserdile järgneb ühine tantsuklubi, kus õpetavad oma tantse Eesti, Läti ja Leedu koosseisud. 

19.00 KONTSERT LUUNJA KULTUURI- JA VABAAJAKESKUSES

KONTSERT 

19.00 Maatasa

19.15 Trambali 

19.20 Leigarite Tartu rühm

19.25 Mooste Rahvamuusikakooli pilliklubi 

19.30 Kokle (Läti)

19.50 Tantsuselts Pikne 

19.55 Triskel

20.00 Ratilėlis (Leedu)

20.20 Ühislugu ja -tants

TANTSUKLUBI

20.30 Sõnasabakõlks 

21.00 Mooste Rahvamuusikakooli pilliklubi 

21.30 Kokle (Läti) 

22.00 Leigarite Tartu rühm 

22.30 Ratilėlis tantsud ja mängud (Leedu)

23.00 Tartu tantsuklubi 

23.30 Maatasa  

00.00 Lõpulugu

ESINEJAD TARTU FOLK-OFF: LIVE 2022

KOKLE (Läti)

Juhendaja: Dina Liepa

Folkloorirühma Kokle ajalugu ulatub aastasse 1980, kui Pioneeride palee direktor Mārīte Ose moodustas Läti ühe esimese laste- ja noorte folkloorirühma. “Kokle” on tähenduselt traditsiooniline Läti muusikainstrument, mis on ka üks Läti rahva sümboleid. Kokle repertuaaris on erinevat tüüpi Läti tantsud – paaristantsud, ringtantsud, noorte tüdrukute tantsud ja kadrill. Koosseis tutvustab ka erinevaid traditsioonilisi laulustiile Lätist. Kokles on tavapärane, et ansambli liige mängib ühte või mitut rahvamuusikapilli.

RATILELIS (Leedu)

Juhendaja: Alvyda Česienė

Folkloorirühm Ratilėlis sai alguse 1991. aastal. Praegu on rühmas 37 liiget vanuses 11-18, kes laulavad, tantsivad ja mängivad traditsioonilisi rahvapille, nagu viled, sarvepillid, torupillid, kandled (kanklė). Ratilėlis esineb palju Kaunases ja teistes Leedu linnades, aga ka välismaal. Rühm pälvinud palju tunnustusi – 2009. aastal valiti nad Leedu parimaks folkloorirühmaks ning aastatel 2010 ja 2017 võideti kuldmedalid rahvusvaheliselt festivalilt Eurofolk.

TARTU FOLKLOORIKLUBI MAATASA

Juhendaja: Halliki Pihlap, Helin Pihlap

Tartu Folklooriklubi Maatasa on Tartu Folk-Offi korraldaja. Igapäevaselt uurib Maatasa Lõuna-Eesti pärimust võimalikult erinevates valdkondades: laul, tants, pillimäng, rahvajutud, rahvariided.

TRAMBALI

Juhendaja: Elen Tammet

Luunja segarahvatantsurühm Trambali tegi oma esimesed ühised tantsusammud Anneli Kannu juhendamisel veebruaris 2012. aastal. Lõuna-Eesti murdes öeldi trambalit lööma ehk tantsima. Sealt ka meie nimi. Rühmas tantsib nii väikeste lastega noori paare kui ka vanavanemaid. Tantsime Tartu-Maarja kihelkonna riietes. Trambali on tantsinud nii kohalikel tantsu- ja laulupidudel kui ka vabariiklikul peol, samuti käinud folkloorifestivalidel Võrus, Ungaris ja Tšehhis. Lisaks tantsimisele seob meid sõprus ning sportlikud ja meelelahutuslikud ühistegevused koos peredega (matkad igal aastaajal, ühisvõimlemised, ja -tantsimised jpm). Trambali on korraldanud juba 9 aastat Luunja triatloni, kolm aastat tagasi algatas Luunja külade mängud. Sellest sügisest juhendab rühma Heili Lindepuu.

LEIGARITE TARTU RÜHM

Kunstiline juht Sille Kapper-Tiisler, Tartu rühma juhendaja Leaanika Parra

Rahvakunstiselts Leigarid on Eesti folkloorimaastiku lipulaev ja tegutsenud Tallinnas alates 1969. aastast. Repertuaaris on lood ja tantsud, mis esivanematele omal ajal armsad olid. Vanemate eeskujust õppides saab pärimuslik tants, laul, mäng ja rahvarõivaste kandmine elu harjumuspäraseks osaks, millest loobuda pole niisama lihtne ja ega tahagi: nii moodustasid tudengi-ikka jõudnud tantsijad möödunud aasta sügisel esmakordselt Leigarite Tartu rühma, kus jätkata omaseks saanud elustiili sh sinna kindlalt kuuluvaid tantsutreeninguid, koos vanade sõprade, aga ka uute kaaslastega.  

MOOSTE RAHVAMUUSIKAKOOLI PILLILKLUBI

Juhendaja: Krista Sildoja

Mooste Rahvamuusikakooli juures tegutsev pilliklubi ühendab Kagu-Eesti piirkonnas elavaid erinevas vanuses muusikaharrastajaid, kel meeldib korra nädalas üheskoos (rahva)muusikat mängida. Õpime pillilugusid kõrva järgi ning muusika seadmisega me vaeva ei näe. Iga pilliklubiline lisab omalt poolt mõne mängutehnilise nüansi ja kokku kõlabki mõnus rahvapärane koosmäng. Pilliklubi tegevust veab eest selle esimesest päevast peale (alustasime 2012) muusikaõpetaja ja etnomusikoloog Krista Sildoja.


TANTSUSELTS PIKNE

Juhendaja: Raul Markus Vaiksoo

Tantsuselts Pikne sai alguse noorteorganisatsiooni YFU tantsurühmana 2017. aastal. Selle lühikese ajaga on tantsijaid olnud nii Saksamaalt kui Jaapanist, viljeletud on aga ikka eesti rahvatantsu. 2019. aastal võttis seltskond endale uue nime: “Pikne” kui püüd teravate ja täpsete tantsusammude poole, teisalt aga mõttevälgatused pärimuse ja klassikal põhineva lavatantsu põimimisel. 

TRISKEL

Juhendaja: Kelli Kärsna

Triskel on 2017. aasta sügisel alguse saanud VOCO rahvatantsurühm, mille liikmed on erinevatelt elualadelt, aga tantsupõrandal leiame ühtse hingamise. Põhiliselt tantsime lavalist rahvatantsu, kuid ei jäta ka pärimust unarusse. Lisaks muudele esinemistele võtame osa ka kõikvõimalikest tantsupidudest, nt sel suvel käisime nii Kagu-Eesti, Tartumaa kui meeste tantsupeol. Meil on väga suur rõõm olla taaskord osa Folk-Off projektist! 

SÕNASABAKÕLKS

Sõnasabakõlks on rahvamuusikaansambel, mis paneb kõlksuma nii sõnasabad kui ka tantsukingad. Laulavad ja mängivad Eesti lõõtspillil Raul Petersell ning kitarril Henri Sinivee.

TARTU TANTSUKLUBI

Juht: Kaisa Kuslapuu

Tartu Tantsuklubi on Eestis üks vanimaid tantsuklubisid ja kindlasti ka üks elujõulisemaid. 2000. aastal asus Tartu Tantsuklubi eesotsa Triinu Nutt, kes juhtis tantsuklubi aastani 2020. Tantsuklubid toimusid 2 korda kuus, viimastel aastatel 1 kord kuus.  Tartu tantsuklubi läbivaks sisuks on 19. sajandi teise poole ja 20. sajandi alguse Eesti külapidude tantsumuusika. Alates 2020. aastast on Tartu Tantsuklubi eesotsas Kaisa Kuslapuu.

Tartu Tantsuklubi; Foto: Gerli Paju

Tartu Folk-Off: Live / Luunja pärimusõhtu toetajad:

18. november 2022 | Uudised
Jaga postitust sotsiaalmeedias
This site is registered on wpml.org as a development site.