Folklooriklubi Maatasa

Folklooriklubist

Maatasa alustas kooskäimist 2013. aastal, ühendades noori, kes olid eelnevalt tegutsenud Tartu Kristliku Noortekodu rahvamuusikatöötluste ansamblites. Ühel hetkel tekkis aga oma juurte vastu sügavam huvi ja koos asuti uurima kodukandi Lõuna-Eesti rahvapärimust erinevates valdkondades: laulud, tantsud, pillilood, rahvajutud, rahvariided, kombestik. Paikkond on pärimusvallas omanäoline, sest Lõuna-Eestis hoiti ülejäänud Eestist kauem vanadest traditsioonidest kinni, eriti just Mulgimaal, Setumaal aga ka Võrumaal. Maatasa repertuaaris on kontratantsud, paaristantsud ja Lõuna-Eesti pillimeestelt üles kirjutatud pillilood. Lauldakse nii  regilaule kui 19.-20. sajandi vahetusel väga moes olnud armastus- ja külalaule. Enamus lugusid on leitud muuseumi arhiividest ja õpitud salvestuste põhjal. Maatasa pillide koosseisus näeb lisaks üldtuntud pillidele (viiul, parmupill, torupill, kitarr, mandoliin) ka Lõuna-Eestile iseloomulikke instrumente – väikekannelt ja karmoškat. 

Koosseis astus Maatasa nime all esimest korda üles üles 16. veebruaril 2013. aastal rahvusvahelisel festivalil Baltica. Seda kuupäeva loetakse ka folklooriklubi Maatasa sünnipäevaks. Tänaseks on Maatasa oma laste- ja noorterühmaga kasvanud pea 30-liikmeliseks kogukonnaks, kus kõik laulavad, mängivad pille ja tantsivad traditsioonilise tantse. Nimi Maatasa on kahetähenduslik: ühtaegu tegeletakse seadmata pärimusega (maatasa kui maalähedane) ja teisalt on võetud vabadus anda lauludele-viisidele omapoolne nägemus (maatasa kui pihuks ja põrmuks). 

Tartu Folklooriklubi Maatasa juht on Halliki Pihlap

Muusikute juhendaja – Helin Pihlap

Tantsutreener-koreograaf – Raul Markus Vaiksoo

Maatasa katusorganisatsioon on Tartu Kristlik Noortekodu.

Maatasa on Rahvusvahelise Maskitraditsiooni Ühingu liige (Associazione Maschere Internazionali, Itaalia). Ühtlasi on Maatasa osa Euroopa solidaarsuskorpusest (Erasmus+ and European Solidarity Corps).

Maatasa Tartu Noorte Folkloorifestivalil 2019
Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Seltsi tunnustus – Aasta Video 2021

Esinemised

Maatasa on Eestit esindanud suurfestivalidel – “Sárvár International Folklore Days” (2019),  “Folk Azores” (2018), “54th Tydzień Kultury Beskidzkiej (Beskidy Highlanders Week of Culture)” (2017)), “Baltica” Lätis (2014). Tutvustatud on Eesti viiulimängu traditsioone Läti festivalil “Dzīvā Mūzika” (2021) ja mardikombestikku Läti festivalil “Starptautiskais masku tradīciju festivāls” (2020). 

Koosseis on esindanud Eestit CIOFFi 50. juubelile pühendatud ülemaailmsel virtuaalsel folkloorimaratonil “Folklore at Distance” (CIOFF ®️ International Worldwide Folklore Marathon 2020). Maatasa on üles astunud ka Eesti-Läti-Vene koostööprorgrammi Est-Lat-Rus üritustel, osalenud Balti tantsude festivalil Riias ja Gikši tantsude ööl Lätimaal jpm. Üles on astutud aga loomulikult üle Eesti ning ohtralt Tartu üritustel – hansapäevad, Tartu linna päev, advendiüritused, kevadpeod, muuseumiööd. 

Algatused

Koosseis kutsus 2016. aastal ellu rahvusvahelise Tartu Noorte Folkloorifestivali sooviga pakkuda suhtlusvõimalust noorte folkloorikogukondadele Balti- ja Põhjamaadest. Seoses koroonapiirangutega mindi 2020. aastal üle veebipõhisele edasiarendusele Tartu Folk-Off, mis ühendab pärimusmuusikuid- ja tantsijaid üle Euroopa. Maatasa on korraldanud erinevaid kogukondlikke üritusi (Südasuvepidu, Uisurahvapidu jpt) ja igakevadisi tantsuklubisid nii Eestis kui mujal. 

Õppetegevus

Igapäevaselt tegelevad liikmed laulu-,tantsu-ja pilliõppega erinevates muusikaõppeasutustes, kuid toimuvad ka ansambli- ja pillitunnid Maatasa siseselt. Ühtlasi toimuvad ka tantsutrennid. Traditsiooniks on saanud õppelaagrid kaks korda aastas (talvel ja suvel), kus Eestis tegutsevad folkloristid, rahvamuusikauurijad tutvustavad  erinevaid rahvakultuurivaldkondi. Õpitubasid on erinevail teemadel läbi viinud  Ingrid Rüütel, Meelika Hainsoo, Lauri Õunapuu, Janika Oras, Kadri Lepasson, Sille Kapper, Marju Varblane, Silver Sepp, Tarmo Kivisilla jpt. Lisaks toimuvad väikelaagerid Maatasa erinevatele koosseisudele.

Maatasa plaat

Plaat “Õtak tulõ” ilmus 2018. aastal ja valmis kingitusena Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva puhul. Plaat tutvustab Lõuna-Eesti piirkonna laulikuid, pillilugusid, aga ka pille ja rahvariideid. See oli ülevaade koosseisu viieaastasest tegevusest ja teekonnast oma juurte ja minapildi otsingul. Maatasa on väljastanud ka 5 muusikavideot (2020-2021), mis tutvustavad Lõuna-Eesti pärimuslikke laule ja pillilugusid aga ka Lõuna-Eesti kaunist loodust ja kodulinna Tartut.

Kuula plaati siit

Vaata videosid siit

Maatasa rahvariided

Maatasa rahvariided tutvustavad enamuses Tartumaa rahvariideid aga ka Lõuna-Eestit laiemalt. Rahvariiete soetamist on toetanud Eesti Kultuurkapital. Koosseisul on oma rahvariiete blogi.

Vaata rahvariideid siit

Maatasa tunnustused

Tubli tegija 2021  – Eesti Rahvakultuuri Keskus

Aasta Video 2021 – Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Selts

Aasta Korraldaja 2020 – Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Selts

Tartumaa Kultuuripärl 2020 Maatasa juhendaja Halliki Pihlap – Eesti Kultuurkapitali Tartumaa ekspertgrupp

Rahvakultuurikandja nomiment 2020 Maatasa muusikute juhendaja Helin Pihlap – Tartu Linnavalitsus

Koosseis on 2016. aastast alates valitud Tartu linna poolt esinduskoosseisuks folkloorivaldkonnas.

 

Meeskond

Halliki Pihlap

Tegevuse koordinaator

+3725211806 halliki@pihlap.ee

Helin Pihlap

Muusikute juhendaja, sotsiaalmeediaturundus

+37256247653 helin@pihlap.ee

Raul Markus Vaiksoo

Tantsutreener ja koreograaf

Meelis Pihlap

Tehniline tugi (salvestused, veebilahendused)

Carol Maask

Administratsioon

Tuule Pihlap

Tõlketööd (inglise keel)