Tartu Folk 2023

19. novembril 2023. aastal lõppes pärimusfestival Tartu Folk. Festivali sümboliks on tuli ja ka sel aastal sai lõke Emajõe ääres süüdatud tänamaks hingede ajal esivanemaid meie kaunite laulude-tantsude eest. 

Tartu Folgi algus on aastas 2016, mil toimus esimene Tartu Noorte Folkloloorifestival, korraldajaks Tartu Folklooriklubi Maatasa. 2020. aastal, mil elavpidu polnud koroona piirangute tõttu võimalik korraldada, kutsuti ellu rahvusvaheline folgilahing ja veebisaade “Tartu Folk-Off”. Veebisaade pälvis väga palju tähelepanu ka rahvusvaheliselt. 2023. aastal toimuv pidu ühendas mõlemad – nii elavpeo kui veebisaate ja sai üldnimeks Tartu Folk. Festivali peaesinejatena astusid üles: Perlynka (Ukraina), Ķocis (Läti), Ratilio (Leedu), Kihnu pillilapsed (Eesti).

Kui varasemalt on festivalil osalejad tulnud kohale üle Eesti, siis tänavu keskenduti väliskoosseisude kõrval eelkõige Tartumaal tegutsevatele rühmadele. Festivali põhipäevale Luunjas tuli kokku ligi 15 koosseisu, välisesinejatega kokku oli esinejate arv ca 250. Luunja pärimuspeol oli publikul võimalus osa saada nii galakontserdist kui rahvusvahelisest tantsuklubist aga ka Luunja Kultuuri- ja Vabaajakeskuse keldris toimuvast kohvikulavast. Pidu lõppes südaöösel etnodiskoga, kus kõlasid Ukraina, Läti, Leedu ja Eesti parimad rahvamuusikatöötlused.

Festivali raames toimus aga teisigi kokkusaamisi. Festivali eelõhtu õdusas  Karlova teatris tõi kohale Tartus tegutsevad pärimusmuusikute ansamblid, kes olid sõprade hulgas hästi tuntud, kuid veel ühiskontserti andnud ei olnud. Oma muusikalisi mõtteid jagasid korraldajate rühm Maatasa, Tartu soomeugrilaste koosseis Kännu Peal Käbi ja heade sõprade trio Tormisemud. Festivali teine päev andis koolinoortele võimaluse tutvuda peaesinejatega – toimusid koolikontserdid. Väga oluline on kohtumine omavanuste noortega, innustamaks julgemalt otsima oma juuri ja kodukandi pärandit. Miina Härma Gümnaasium võõrustas Ukraina rühma Perlynka, Tamme Gümnaasium võttis vastu Vilniuse ülikooli rühma Ratilio ja Tartu Katoliku Hariduskeskuses astus üles Läti noorterühm Ķocis Liepājast. 

Tartu Folk toimub hilissügisel, mil vabaõhukontserte korraldada pole võimalik ning paratamatult seab see arvud osasaajaile. Et suurem publik siiski rühmade ülesastumistest ilma ei jääks, kanti festivali lõppkontsert üle veebis ja on kättesaadav Tartu Folgi YouTube’i kanalil. Ülekandes ei jäänud ära ka folk-offile omased väljakutsed, kuid kui varem esitasid rühmad väljakutseid üksteisele, siis tänavu võtsid neid otse-eetris vastu saatejuhid Tuule Pihlap (Maatasa) ja Kaarel Pogga (Teater Vanemuine). Lisaks kaunitele lauludele-tantsudele said osalejad tutvustada ka rahvariiete põnevaid detaile.

Festivali lõpuring ei tahtnud kuidagi lõppeda, nelja päeva jooksul oli saadad üliheadeks sõpradeks, mis kinnitas, et Tartu Folk läks korda ja hinge. Kui ka füüsiliselt enam ei kohtuta, siis südames ollakse üksteise jaoks alati olemas. Suur tänu kõigile, kes osalesid, kes vaatama jõudsid, kes kodudes kaasa elasid. Suur tänu toetajatele!

Järgmise korrani!

Halliki Pihlap

Fotod: Peeter Paaver

27. november 2023 | Uudised
Jaga postitust sotsiaalmeedias
This site is registered on wpml.org as a development site.