28. maist 2. juunini oli Maatasal võimalus külastada Norras Bodø linna, mis on 2024. aastal valitud Euroopa kultuuripealinnaks, samamoodi nagu Tartu. Kutset vahendas Norra kogukond BUL Bodø, mis tegeleb Norra pärimusliku tantsu ja pillimängu traditsioonidega ja harrastusteatriga. Organisatsioon ühendab lapsed ja noored ning tegevust koordineerivad lapsevanemad.
Norrakate koostööprojekt ei saanud Bodøs kahjuks rahastust, kuid kuna maatasaliste soov oli siiski Bodø linna ja sealset muusikute kogukonda külastada, siis maksime reisiga kaasnevad kulud ise. Võõrustajatel oli kahju, et nad ei saa pakkuda meile seda programmi, mis neil algselt projekti kirjutades kavas oli, kuid sidusid Maatasa külastuse oma igapäevastesse tegemistesse ja kohapealsetesse traditsioonidesse. Meile endale väga sobis, et näeme ühe kogukonna igapäevast elu ja toimetamist. See oli väga muljetavaldav! Nii näiteks osalesime esinemisel, mille raames astusid Norra pärimustantsudega üles 150 põhikooli õpilast. Tegemist oli esmakordse sellelaadse üritusega Bodø Raekoja väljakul. Kuigi noored ei olnud varem rahvatantse tantsinud, oli selgelt tunda nende elevust ja rõõmu esinemisest. Kui Maatasa muusikud alustasid Eesti labajalaga, siis Norra lapsed tulid oma õpetajate järel võõra riigi tantsu lausa jooksuga kaasa tantsima! Koolinoorte elevus pärimustantsude suhtes kinnitas, kui vajalikud sellised ettevõtmised noorte jaoks on. Vaata Maatasa labajalakeerutusi koos Norra noortega siin
Viibisime Bodøs neli päeva. Kahel esimesel õhtul oli Maatasal ilus võimalus osa saada Norra pärimusmuusikaõhtutest ja külapeost Bygdefest. Õhtud toimusid kontsertmajas Beddingen, mille saal meenutas teatrite blackboxi. Kõlas kaunis viiulimuusika, mille saatel tantsisid Norra rahvatantse nii noored kui vanad. Saime kahel õhtul osa professionaalse tantsuteatri Kartellet etendustest, kus tantsijate-muusikute omavaheline suhtlus oli etenduse osa. Üles astus ka Ragnhild Furebottens orkester, mida kohalikud väga armastasid ja pidu läks kohe hooga käima. Ka Maatasal läks väga hästi. Kui esimesel õhtul mängisime tavapärast Eesti “ tantsuklubide kulda”, siis teisel õhtul saime aru, et Norra rahvas armastas pigem vabalt oma partneriga kulgeda ja meie valsid-reilendrid-polkad said rohelise tee. Muidugi ei jäänud nägemata ja ka kuulus Halling, mis ühel hetkel viiulitelt kõlas ja kohe leidus publiku hulgas ka kaks Norra noormeest, kes tantsima ja “kübarat” püüdma asusid. Ka Maatasa noormehed said Hallingut proovida ja meil läks päris hästi. Kaks õhtut, mil saime olla BUL Bodø korraldatud pärimusmuusika ja -tantsuõhtutel olid tõeliselt elamuslikud ja nii Bodø kui Maatasa noored said omavahel kiiresti väga headeks sõpradeks.
Kuna Bodø asub Põhja-Norras, siis kogesime polaarpäeva, mis tähendas, et ka kell üks öösel oli täiesti valge. Polnud aru saada, kas päike oli loojumas või tõusmas. Me ei jäänud ilma ka matkast Norra mägedes ja udust. Ühel hetkel see lihtsalt rullus kiirelt-kiirelt ja peitis suured mäed silmapiirilt. Meie giid korjas kogu rühma lähestikku, sest on ise pidanud udus eksimist kogema. Uurisime, kas uduga tulevad ka trollid välja ja vastus oli, et ei tule, trollid toimetavad ainult öösel.
Norra reisi viimased päevadel toimus noortelaager Aspåsen põhikoolis, kus õpiti taaskord Norra tantse ja rahvaviise. Muusikaõpitubasid viis väga professionaalselt läbi tuntud Eesti pärimusmuusik ja viiuldaja Johanna-Adele Jüssi ja Norra muusik Sturla Eide. Laagri teisel päeval oligi aeg võtta õpitu kokku, toimus kontsert ja tantsutuba. Viimasel õhtul oli kõvasti kallistamisi, sest nelja päevaga oli tekkinud kahe kogukonna BUL Bodø ja Maatasa vahel uskumatult soe side. Hüvasti me siiski ei jätnud, sest loodame kohtuda uuesti juba sügisel Tartu Folgil.
Eriline tänu maatasaliste poolt: Ingebjørg Vestrum, Karin Falch Belsheimm, Monika Vågan, Zsuzsanna Tóth!
Kultuuripiirkond 2024 – Bodø & Salten
Külasta kodulehte: https://visitbodo.com/en/
Ühisjämmimine Aspåsen põhikoolis koos Bul Bodø viiuldajatega, Johanna-Adele Jüssi ja Sturla Eidega.