IX Tartu Folk on lõppenud

Festivali lõppkontsert 17. novembril 2024:

14.-17. novembril toimus pärimusfestival Tartu Folk. Festivali peaesinejatena astusid üles BUL Bodø (Norra), Motora (Soome), folkloorirühm Tarkšķi (Läti) ja Sörvemaa sörmitsejad & Ammuker Saaremaalt. Lõuna-Eesti folkloorimaastiku tutvustasid festivali korraldajad – Folklooriklubi Maatasa. Festivali peakontserdi programmi ilmestasid Tartus tegutsevad rahvatantsurühmad ja Tartumaa kapellid. Festivali eelpeol astusid kultuuririkkuse aasta teemast lähtuvalt üles Tartus tegutsevad erinevate rahvaste pärimust tutvustavad koosseisud ja osa sai udmurtide pärimusest, ingeri tantsudest ja ukraina lauludest. Kokku osales festivalil üles ca 20 koosseisu, so pea 300 inimest.

Tartu Folgi sümboliks on tuli, mis sädemeid taevasse saadab, iga säde on killuke pärimust. Nii süüdatakse alati festivali kontserdipaigas Luunjas Emajõe kaldal tuli, mille ümber kohaletulnud noored laulavad vanu rahvalaule, tänamaks hingekuul esivanemaid rikkaliku pärandi eest. Tartu Folk on osalusfestival. Väga oluline on oma pärimuslikku kultuuripilti üksteisega jagada. Juba lõkke äärde valitakse laulud, kus kõik saaksid kaasa laulda. Nelja festivalipäeva jooksul õpiti üksteise laule, tantse, pillilugusid, prooviti rahvuskööki ja oli aega ka ühisteks mängudeks ja jutuajamisteks.

Festival on kaasanud koostöösse koolid ning esimesed kontserdid toimusid just koolides. Kuna Tartu Folk on autentse folkloori festival, siis kogu info, mis õpilastani jõuab on äärmiselt põnev. Osa saadakse ühe riigi ja lausa ühe piirkonna lauludest, tantsudest, pillilugudest, rahvariietest. Alati kaasatakse ka õpilased mängudesse-tantsudesse, mis võimaldab otseselt kogeda teise riigi kultuuripilti. Tänavusi rühmi võõrustasid Tartu Miina Härma Gümnaasium, Tartu Waldorfgümnaasium, Tartu Katoliku Hariduskeskus ja Tartu Hugo Treffneri Gümnaasium. Suur tänu!

Festivali põhipäev ja populaarseim pidu on alati olnud Luunjas. Festivali galakontserdil osalesid peaesinejate kõrval traditsiooniliselt Tartu rahvatantsurühmad. Kuigi festivali peamine eesmärk on tutvustada ehedat ja seadmata pärimust, siis samavõrra on põnev näha, kuhu on jõutud pärimusest inspireeritud loominguga tänases ajas. Suur tänu kaasaegset autoriloomingut tutvustamast: Tartu TÜ Rahvakunstiansambel ja Miina Härma Gümnaasiumi Härmatise vilistlasrühm. Suur tänu ka Leigarite Tartu rühmale oma pärimusmaastikku tutvustamast. Kui kultuurikeskuse saalis läks käima rahvusvaheline tantsuklubi, siis samal ajal Sadama Pubi kohvikulaval jagasid muusikaelamusi Eesti noored pärimusmuusikud – Katariina Tirmaste, Kertu-Liis Õnnis, Tormisemud, Helivõlu muusikakool jpt. Tänavuse Luunja pärimuspeo suhtes oli huvi nii suur, et kultuurikeskus hakkas jääma väikseks ja piletite müük tuli kinni panna. Tore oli festivalil kohata meie sõpru Läti erinevatest linnadest. Meie eelmise aasta festivali külalisrühma Ķocis esindus saabus kohale lausa Liepājast!

Kui Luunjas toimuv pärimuspidu paneb piirid osalejate arvule, siis Eesti Rahva Muuseumis toimuv lõppkontsert on mõeldud laiale kuulajaskonnale. Veelgi enam – kontsert kantakse otse-eetris üle ning sellest on võimalus osa saada üle maailma. Tänavu oli kultuuripealinna teemast lähtuvalt kontserdi teemaks kohapärimus. Esilinastus Maatasa video Toomkiriku legendist, ühtlasi võisid rühmad mõistatada üksteise kohalegendide sisu, mida pantomiimselt mängisid ette saatejuhid Tuule Pihlap ja Kaarel Pogga. Tervitussõnad lausus abilinnapea Lemmit Kaplinski, kes toonitas, et pärimus ulatub üle riigipiiride ja tänu sellele, et Tartus on pärimuskultuurikandjad, jääb Tartu alati kultuurilinnaks. Lõppkontserdi järelkaja oli väga positiivne ning vaatamistest andsid märku ka varasematel aastatel festivalil osalenud koosseisud. Facebooki andmel oli vaatamisi nii Norrast, Soomest, Lätist, Leedust, Tšehhist, Poolast, kuid tervitusi saadeti ka Saksamaalt ja Ukrainast.

Festivali eesmärk on luua tugev kogukond ja luua sõprussidemeid Euroopa pärimushuviliste noorte vahel. Seega võib öelda, et festival täidab oma eesmärki ning hoiab sõpru koos ka siis, kui koha peale ei võimalik tulla. Folklooriansambel Perlynka Ukrainast: We enjoyed watching this year’s festival. Every time you invite great folk groups! Tartu Folk is forever in our hearts❤️

Festivali korraldab Tartu Folklooriklubi Maatasa. Oleme südamest tänulikud kõigile toetajatele, osalejatele ja armsale publikule, kes ikka ja jälle meiega on!

Fotod: Peeter Paaver

Üritused: 14. november – Kultuuririkkuse õhtu; 15. november – Festivali avamine Luunjas; 16. november – Luunja pärimuspidu; 17. november – Festivali lõppkontsert ja kontserdiülekanne Eesti Rahva Muuseumist.

20. november 2024 | Uudised
Jaga postitust sotsiaalmeedias