IX Tartu Folk loob silla kahe Euroopa kultuuripealinna vahel

14.-17. novembril toimub Tartus rahvusvaheline pärimusfestival Tartu Folk, tuues aasta pimedamasse aega rõõmu ja soojust. Koos on noorte folkloorikogukonnad Balti- ja Põhjamaadest. Kultuuripealinna temaatikast inspireeritult on tänavuse festivali teemaks kohapärimus.

Üheksandat korda toimuv pärimusfestival Tartu Folk pakub põnevat ja värvikirevat programmi, kostidades publikut põnevate ja eriilmeliste kontsertidega. Kui Norra pärimusmuusikakogukonna BUL Bodø pärimuslik keelpillimuusika on pigem õrn ja malbe, siis Tartu Folgi teine Põhjamaade esindaja noorterühm Motora tuleb Joensuust ja vallutab Tartu energiliste Karjala rütmide ja tantsudega. Baltimaade esindajaks Eesti kõrval on Läti folkloorirühm Tarkšķi Iecavast. Eesti saarte pärimust tutvustab Saaremaa koosseis Sörve Sörmitsejad & Ammuker. Lõuna-Eesti pärimuslikud laulud ja pillilood kõlavad korraldajate koosseisult Folklooriklubi Maatasa. Lisaks Balti- ja Põhjamaade koosseisudele koondab festival kokku Tartus ja Tartumaal tegutsevaid pärimusmuusikuid, pilliklubisid ja rahvatantsurühmasid, eesmärgiga tõsta esile piirkonna pärimuse kandjaid ning tutvustada külalistele Tartumaa kogukonda. Kokku on esinejaid festivalil üle 250.

Programm lähtub ajakohastest teemadest – loodud saab kultuurisid kultuuripealinnade vahel ja tähistatakse ka kultuuririkkuse aastat.

Festivali programm on jaotatud neljale päevale. Üritus algab eelkontserdiga, mis on pühendatud tänavusele kultuurikkuse aastale. Eelkontsert toob kokku Tartus tegutsevad eri rahvuste koosseisud. Oma kultuuripilti jagavad udmurtide ansambel Jumšan Gur ja Tartu ingeri-soome ansambel Röntyskä. Tartus tegutsev ukraina rahvalaulude ansambel Nadiia tuleb kohale koos sõpradega ansamblist Väike Hellero. Kontserdile järgneb ühine teeõhtu ja tantsuklubi koos Folklooriklubi Maatasaga.

Festivali teisel päeval on peaesinejad tutvustamas oma pärimust Tartu koolides – toimuvad koolikontserdid. Külalisi võõrustavad Miina Härma Gümnaasium, Hugo Treffneri Gümnaasium, Tartu Waldorfgümnaasium, Tartu Katoliku Hariduskeskus. Festivali põhipäev saab alguse Luunja Kultuuri- ja Vabaajakeskuses, kus toimub suur pärimuspidu Luunjas. Hommikul toimuvad õpitoad muusika- ja pärimustantsude vallas. Õhtu päädib suure galakontserdiga, millele järgneb tantsuklubi Norra, Soome, Läti ja Eesti tantsudega. Luunja Kultuuri- ja Vabaajakeskuse keldrikorrusel asuvas Sadama Pubis saab tassikese tee kõrvale osa pärimusmuusikute väikekoosseisude hõrgust musitseerimisest.

Festivali lõppkontsert on veebisaate vormis ja inspireeritult kultuuripealinna aastast otsib vastust küsimusele, mis on see, mis annab kohale oma näo. Esilinastub Tartu Folklooriklubi Maatasa uus muusikavideo, mis tutvustab Toomkiriku legendi.

Festival lõppkontsert toimub Eesti Rahva Muuseumi silla-alal. Taaskord on koos peaesinejad Norrast, Soomest, Lätist, Eestist. Veebisaatena üles ehitatud kontserti ilmestavad meeleolukad vaheklipid peaesinejatest ning nende kodukandi eripäradest. Pärimusfestivali Tartu Folk lõppkontsert kantakse otse-eetris üle festivali Youtube’i kanalil. Kontserti juhivad Tuule Pihlap (Folklooriklubi Maatasa) ja Kaarel Pogga (Teater Vanemuine). Üheskoos otsitakse vastust küsimusele, mis on need pidepunktid või märksõnad, mis annavad paigale hinge ja identiteedi.

 Ootame kõiki osa saama festivali väga eriilmelistest koosseisudest ja nautima rikkaliku kultuuripärandit.

Loe rohkem (esinejate tutvustus, fotod, progeamm, toetajad) siit.

Meenutuseks: Esimene Folklooriklubi Maatasa festival toimus 2016. aastal, eesmärgiga tutvustada seadmata pärimusega tegelevaid noorte kogukondi. Festival kandis toona nime Tartu Noorte Folkloorifestival. Koroonapiirangute ajal elavpidu korraldada polnud võimalik, nii kutsuti ellu veebisaade Tartu Folk-Off, mis leidis palju kõlapinda ja tähelepanu. Peale koroonapiirangute lõppu ühendasid korraldajad 2022. aastal põnevust pakkuva veebisaate ja omavahelist otsesuhtlust võimaldava pärimuspeo ja nii sündis Tartu Folk.


Kujundus: Talisdesign

Foto päises: Hetk Toomkiriku legendi tutvustavast muusikavideost. Produtsent: Folklooriklubi Maatasa. Foto: Peeter Paaver



Meenutame 2023 festivali (lühikokkuvõte):

17. august 2024 | Uudised
Jaga postitust sotsiaalmeedias