IX Tartu Folk loob silla kahe Euroopa kultuuripealinna vahel

14.-17. novembril toimub Tartus rahvusvaheline pärimusfestival Tartu Folk, tuues aasta pimedamasse aega rõõmu ja soojust. Koos on noorte folkloorikogukonnad Balti- ja Põhjamaadest.

2024. aastal, mil Tartu on Euroopa kultuuripealinn, on Tartu Folgi korraldajatel suur rõõm pakkuda võimalust kohtuda Euroopa teise kultuurpealinna Bodø pärimusmuusikakogukonnaga BUL Bodø Norra põhjaosast. Omavaheline suhtlusliin on juba loodud – maikuus külastas korraldajate koosseis Folklooriklubi Maatasa Bodø linna ja kaks pärimuskoosseisu said omavahel kiirelt headeks sõpradeks. Loe ühise kohtumise kohta rohkem siit

Kui Norra pärimuslik keelpillimuusika on pigem õrn ja malbe, siis Tartu Folgi teine Põhjamaade esindaja noorterühm Motora tuleb Joensuust ja vallutab Tartu energiliste Karjala rütmide ja tantsudega. Ka Motoraga seob korraldajaid pikeaaegne koostöö ja koosseis on Tartu Folgil üles astunud 2019. aastal ning oli ka veebisaate raames toimunud virtuaalse folgilahingu Tartu Folk-Off 2020 võitja.

Festivali algusaastetest peale on alati olnud peaesinejate ridades Balti riikide koosseisud. Läti folkloorirühmad on olnud festivali inspireerivamaid esinejaid. Tänavu on Eesti kõrval Baltimaade esindajaks folkloorirühm Tarkšķi Iecavast. Koosseis on Lätis väga tuntud ja on samuti osalenud Tartu Folk-Off folgilahingus, kus jäädi võitjate järel napilt teiseks.

Festivali Eesti esindaja – Sörve Sörmitsejad – tuleb aga Saaremaalt ja kutsub kõiki osa saama Saaremaa lauludest, pillimuusikast ja tantsudest.

Lisaks Balti- ja Põhjamaade koosseisudele koondab festival kokku Tartus ja Tartumaal tegutsevaid pärimusmuusikuid, pilliklubisid ja rahvatantsurühmasid, eesmärgiga tõsta esile piirkonna pärimuse kandjaid ning tutvustada külalistele Tartumaa kogukonda.

2024 aasta on Integratsioon Sihtasutuse poolt kuulutatud veel ka kultuuririkkuse aastas ja Tartu Folk annab siingi oma panuse. Ootame kõiki osa saama festivali väga eriilmelistest koosseisudest ja nautima rikkaliku kultuuripärandit.

Meenutuseks: Esimene Folklooriklubi Maatasa festival toimus 2016. aastal, eesmärgiga tutvustada seadmata pärimusega tegelevaid noorte kogukondi. Festival kandis toona nime Tartu Noorte Folkloorifestival. Koroonapiirangute ajal elavpidu korraldada polnud võimalik, nii kutsuti ellu veebisaade Tartu Folk-Off, mis leidis palju kõlapinda ja tähelepanu. Peale koroonapiirangute lõppu ühendasid korraldajad 2022. aastal põnevust pakkuva veebisaate ja omavahelist otsesuhtlust võimaldava pärimuspeo ja nii sündis Tartu Folk.

Fotol korraldajarühm Maatasa Tartu Autovabaduse puiesteel muusikat tegemas Tartu veini- ja toidufestivalil. Foto: Helin Pihlap



Festivali Tartu Folk 2024 peaesinejad:

BUL Bodø (Norra)

BUL Bodø on Põhja-Norras tegutsev kooslus, kes esitavad Norra pärimuslikku muusikat ja tantse (valss, reinlender, polka, pols, halling jpm). Enamus rühma liikmeid tegeleb viiulimänguga ja esitatakse just oma piirkonna pärimust, kuid armastatakse õppida ka teiste piirkondade ja teiste maade lugusid. Tartus esindavad koosseisu noored vanuses 13-22 koos oma õpetajatega.



Motora (Soome)

Motora on Joensuus tegutsev noorteklubi, kus tegeletakse peamiselt rahvatantsu ja rahvamuusika õppimisega ja õpetamisega, keskendudes eelkõige just Karjala kultuuripildile. Rahvatantsurühm asutati 1968. aastal ja kuigi rühm jälgis kindlalt traditsiooni, otsiti samal ajal ka uusi väljendusviise. Tänaseks on tegevus laienenud ühest rahvatantsurühmast terviklikuks tantsu- ja muusikaklubiks, jätkuvalt luuakse uusi tantsulavastusi rahvatantsu uuendamiseks ja arendamiseks, kuid side pärimusega ei ole kadunud. Motora tegemistega on seotud umbes 200 last, noort ja täiskasvanut. Motora rühmad esinevad palju nii kodus kui ka riiklikel ja rahvusvahelistel festivalidel. Rühmas juures tegutsevad muusikute koosseisud on olnud väga edukad rahvatantsurühmade üleriigilistel klassifikatsiooniüritustel. Motora tegevust on väga palju riiklikult tunnustatud. Juhendaja: Eveliina Pilke, Mitja Pilke 



Tarkšķi (Läti)

Folkloorirühm Tarkšķi sai 30 aasta eest alguse Riias, kuid viimased 20 aastat on tegutsetud väikeses Kesk-Läti linnas Iecavas. Tarkšķi koosseisu kuulub 100 inimest alates väikelastest kuni eakateni, kes koos moodustavad ühe suure sõbraliku perekonna. Pea kõik grupi liikmed tegelevad nii pillimängu, laulmise, tantsimise kui ka rahvariideelementide valmistamisega. Juhendaja: Kristīne Karele



Sörve sörmitsejad (Eesti, Saaremaa)

Saaremaalt pärit folkloorirühma kuuluvad iseõppinud pärimusmuusikud ja traditsioone järgivad tantsijad. Koosseis korraldab kord kuus tantsuõhtuid “Saaremaa tansiöhtad”, mis toimuvad erinevates kohtades üle Saaremaa. Repertuaaris on tantse, mis on Saaremaal kirja pandud, kuid viimased 60 aastat unustusse vajunud. Koosseisu eesmärk on taaselustada vanad tantsuviisid. Juhendaja: Tammeougu Mari 

17. august 2024 | Uudised
Jaga postitust sotsiaalmeedias
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.