18. mail toimub Luunja Kultuuri- ja Vabaajakeskuses pärimuspidu, kus tulevad ettekandele Folklooriklubi Maatasa plaadile “Tantsime!” salvestatud lood. Nii nagu plaadi pealkiri vihjab, on tegu kogumikuga, kuhu on koondatud Maatasa repertuaaris olevad parimad ja nõutumad tantsud. Kogumikult leiab ka tantsulugusid, mille muusikat ei ole teadaolevalt varem salvestatud. Tantsusõber ei pea pettuma – nüüd saab Maatasa järgi tantsida igal pool – tööl, kodus, trennis ja kasvõi tänaval.
Plaadiestiluspeol astuvad Maatasa kõrval üles ka erinevad Tartu rahvatantsurühmad, kellega Maatasal on välja kujunenud juba ka tore koostöösuhe. Kontserdi osas saab kuulda Maatasa muusikute poolt tehtud pärimusmuusika arranžeeringuid, millele tantsuloojad-koreograafid on loonud tantsud. Oma tantsuloomingut tutvustavad koreograafid Raul Markus Vaiksoo (Tantsuselts Pikne), Meelika Kaarna ja Maire Jürgel (Kaitseväe Akadeemia rahvatantsurühm Vassakule) ja Miina Härma Gümnaasiumi Härmatise vilistlasrühm. Erinevaid lähenemisi tutvustavad ka koreograafid David Truusa ja Heili Lindepuu, kes on loonud tantsud spetsiaalselt Maatasale.
Õhtu jätkub ühise tantsuklubi ja jämmipeog, kuhu kõik on oodatud tantsima ja kaasa mängima!
Loe Maatasa tantsudest ja tantsimistest rohkem siit
MAATASA
Juhendajad: Helin Pihlap, Halliki Pihlap
Tartu Folklooriklubi Maatasa alustas kooskäimist 2013. aastal ja uurib Lõuna-Eesti (eelkõige Tartumaa) rahvapärimust nii tantsudes, lauludes, rahvajuttudes kui pillilugudes. Kuna pärimustantsud on Maatasale väga südamelähedased ja kõik maatasalised mängivad pilli ja tunnevad tantse, siis on koosseis väga populaarne üle Eesti erinevates tantsuklubides ja tantsumajades. Erilist tähelepanu pöörab Maatasa pärimuslike tantsude tunnetusele ja Lõuna-Eesti karakterile.
HÄRMATIS
Tantsutreenerid: Agnes Tuule Nöps ja Oliver Kiho
Härmatise vilistlasrühm sai alguse 2022. aastal, kui viimastel aastatel Miina Härma gümnaasiumi lõpetanud tantsijad otsustasid luua oma enda rühma XIII noorte tantsupeoks. Rühm on esinenud nii kodumaisele kui ka välismaa publikule. Rühma teeb lisaks kõigele muule eriliseks veel see, et juhendajad on ühtlasi ka ise tantsijad. Maatasa on Härmatisega teinud ühised koostööprojekte alates 2022. aastast. Koosseis on korduvalt astunud üles Maatasa poolt korraldatud festivalil “Tartu Folk”.
TANTSUSELTS PIKNE
Tantsuseltsi looja ja kunstiline juht: Raul Markus Vaiksoo
Tantsuselts Pikne sai alguse noorteorganisatsiooni YFU tantsurühmana 2017. aastal. Selle ajaga on tantsijad olnud nii Saksamaalt kui Jaapanist, viljeletud on aga ikka eesti rahvatantsu. 2019. aastal võttis seltskond endale uue nime. „Pikne“ kui püüd teravate ja täpsete tantsusammude poole, teisalt aga mõttevälgatused pärimuse ja klassikal põhineva lavatantsu põimimisel. Oleme järjepidevalt osalenud nii tantsupidude protsessis kui ka maakondlikel pidudel, esitanud kontsertidel nii teiste koreograafide kui ka iseoma loomingut. Tantsuseltsiga “Pikne” on Maatasal olnud mitmeid ühiseid tantsulavastusi: “Oi, tullõq üles” (2022), “Kõnelevad linad” (2022) ja “Põrguviiul” (2023).
VASSAKULE
Tantsutreenerid: Maire Jürgel ja Meelika Kaarna
Vassakule on 2010. aastal loodud Tartu rahvatantsurühm. Sellest aastast tegutseb segarühma kõrval ka naisrühm. Kokku on rühmas 53 tublit tantsijat. Rahvatantsurühm Vassakule tegutseb Kaitseväe Akadeemia juures. Tantsutreeneri Meelika Kaarna tellimusel seadis Maatasa tantsuloo “Kuku!”, mis tuli ettekandele Tartu Tantsupeol 2024. aastal. Tantsuloo aluseks on Joosep Kotka kandlelugu “Käotants”.
TARTU TANTSUKLUBI
Koordinaator: Mia Ruus
Tartu Tantsuklubi on Eestis üks vanimaid tantsuklubisid ja kindlasti ka üks elujõulisemaid. Tartu tantsuklubi läbivaks sisuks on 19. sajandi teise poole ja 20. sajandi alguse Eesti külapidude tantsumuusika. Tartu Tantsuklubiga on kestnud Maatasa koostöö folklooriklubi loomisaastest (2013) peale.