Folklooriklubi Maatasa

Folklooriklubist

Maatasa alustas kooskäimist 2013. aastal, ühendades noori, kes olid eelnevalt tegutsenud Tartu Kristliku Noortekodu rahvamuusikatöötluste ansamblites. Tasapisi tekkis aga oma juurte vastu sügavam huvi ja koos asuti uurima kodukandi Lõuna-Eesti rahvapärimust erinevates valdkondades: laulud, tantsud, pillilood, rahvajutud, rahvariided, kombestik. Paikkond on omanäoline ja kultuuripärandist rikas, sest Lõuna-Eestis hoiti ülejäänud Eestist kauem vanadest traditsioonidest kinni, eriti just Mulgimaal, Setumaal aga ka Võrumaal. Maatasa repertuaaris on kontratantsud, paaristantsud ja Lõuna-Eesti pillimeestelt üles kirjutatud pillilood. Lauldakse nii  regilaule kui 19.-20. sajandi vahetusel väga moes olnud armastus- ja külalaule. Enamus lugusid on leitud muuseumi arhiividest ja õpitud salvestuste põhjal. Maatasa pillide koosseisus näeb lisaks üldtuntud pillidele (viiul, parmupill, torupill, kitarr, mandoliin) ka Lõuna-Eestile iseloomulikke instrumente – väikekannelt ja karmoškat. 

Koosseis astus Maatasa nime all esimest korda üles üles 16. veebruaril 2013. aastal rahvusvahelisel festivalil Baltica. Seda kuupäeva loetakse ka folklooriklubi Maatasa sünnipäevaks. Tänaseks on Maatasa oma laste- ja noorterühmaga kasvanud pea 30-liikmeliseks kogukonnaks, kus kõik laulavad, mängivad pille ja tantsivad traditsioonilise tantse. Nimi Maatasa on kahetähenduslik: ühtaegu tegeletakse seadmata pärimusega (maatasa kui maalähedane) ja teisalt on võetud vabadus anda lauludele-viisidele omapoolne nägemus (maatasa kui pihuks ja põrmuks). 

Tartu Folklooriklubi Maatasa juht on Halliki Pihlap

Muusikute juhendaja – Helin Pihlap

Maatasa katusorganisatsioon on Tartu Kristlik Noortekodu.

Maatasa on Rahvusvahelise Maskitraditsiooni Ühingu liige (Associazione Maschere Internazionali, Itaalia). Ühtlasi on Maatasa osa Euroopa solidaarsuskorpusest (Erasmus+ and European Solidarity Corps).

Maatasa Tartu Noorte Folkloorifestivalil 2019
Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Seltsi tunnustus – Aasta Video 2021

Esinemised

Maatasa on Eestit esindanud konverentsidel ja festivalidel:

  • 03.2022 – CIOFFi konverents “Best ICH Practices During the Pandemic” . Konverentsi eesmärk oli tutvustada erinevate organisatsioonide parimaid lahendusi ja praktikaid pandeemia ajal. Peatoimetaja Helin Pihlap esindas Eestit ning tutvustas konverentsil veebisaadet Tartu Folk-Off.
  • 22. sept 2021 – Virtuaalne konverents “Baltica Foorum”. Helin Pihlap esindas Eestit rahvusvahelisel konverentsil, kus arutati vaimse pärandi säilitamise kogemustest Balti riikides. Helin Pihlap tutvustas Tartu Folk-Offi kui atraktiivset ja noori kaasavat võimalust tegeleda pärandiga ka isolatsiooni tingimustes.

Koosseis on esindanud Eestit CIOFFi 50. juubelile pühendatud ülemaailmsel virtuaalsel folkloorimaratonil “Folklore at Distance” (CIOFF ®️ International Worldwide Folklore Marathon 2020).

Maatasa on Eestit esindanud suurfestivalidel – “Sárvár International Folklore Days” (2019),  “Folk Azores” (2018), “54th Tydzień Kultury Beskidzkiej (Beskidy Highlanders Week of Culture)” (2017)), “Baltica” Lätis (2014). Tutvustatud on Eesti viiulimängu traditsioone Läti festivalil “Dzīvā Mūzika” (2021) ja mardikombestikku Läti festivalil “Starptautiskais masku tradīciju festivāls” (2020). 

Maatasa on üles astunud ka Eesti-Läti-Vene koostööprorgrammi Est-Lat-Rus üritustel, osalenud Balti tantsude festivalil Riias ja Gikši tantsude ööl Lätimaal jpm. Üles on astutud aga loomulikult üle Eesti ning ohtralt Tartu üritustel – hansapäevad, Tartu linna päev, advendiüritused, kevadpeod, muuseumiööd. 

Algatused

Koosseis kutsus 2016. aastal ellu rahvusvahelise Tartu Noorte Folkloorifestivali sooviga pakkuda suhtlusvõimalust noorte folkloorikogukondadele Balti- ja Põhjamaadest. Seoses koroonapiirangutega mindi 2020. aastal üle veebipõhisele edasiarendusele Tartu Folk-Off, mis ühendab pärimusmuusikuid- ja tantsijaid üle Euroopa. Maatasa on korraldanud erinevaid kogukondlikke üritusi (Südasuvepidu, Uisurahvapidu jpt) ja igakevadisi tantsuklubisid nii Eestis kui mujal. 

Õppetegevus

Igapäevaselt tegelevad liikmed laulu-,tantsu-ja pilliõppega erinevates muusikaõppeasutustes, kuid toimuvad ka ansambli- ja pillitunnid Maatasa siseselt. Ühtlasi toimuvad ka tantsutrennid. Traditsiooniks on saanud õppelaagrid kaks korda aastas (talvel ja suvel), kus Eestis tegutsevad folkloristid, rahvamuusikauurijad tutvustavad  erinevaid rahvakultuurivaldkondi. Lisaks toimuvad väikelaagerid Maatasa erinevatele koosseisudele.

Õpitubasid on erinevail teemadel läbi viinud Ingrid Rüütel, Meelika Hainsoo, Lauri Õunapuu, Janika Oras, Kadri Lepasson, Sille Kapper, Kristiina Siig, Tarmo Kivisilla, Juha-Matti Aronen, Jaan Sarv, Merje Malkki jpt. Uuritud on vastuseid küsimustele, kuidas laulda regilaule, mis on pärimustants, mis vahe on pärimustantsul ja lavatantsul, kuidas arranžeerida pärimusmuusikat jne.

Huvitegevust korraldab Tartu Kristlik Noortekodu. Loe rohkem siit 

Maatasa plaat ja muusikavideod

Plaat “Õtak tulõ” ilmus 2018. aastal ja valmis kingitusena Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva puhul. Plaat tutvustab Lõuna-Eesti piirkonna laulikuid, pillilugusid, aga ka pille ja rahvariideid. See oli ülevaade koosseisu viieaastasest tegevusest ja teekonnast oma juurte ja minapildi otsingul. Maatasa on väljastanud ka 6 muusikavideot (2020-2022), mis tutvustavad Lõuna-Eesti pärimuslikke laule ja pillilugusid aga ka Lõuna-Eesti kaunist loodust ja kodulinna Tartut.

Kuula plaati siit

Vaata videosid siit

Maatasa rahvariided

Maatasa rahvariided tutvustavad enamuses Tartumaa rahvariideid aga ka Lõuna-Eestit laiemalt. Rahvariiete soetamist on toetanud Eesti Kultuurkapital. Koosseisul on oma rahvariiete blogi.

Vaata rahvariideid siit

Maatasa tunnustused

  • Aasta huvialaõpetaja 2023 Helin Pihlap – Tartu Linnavalitsus;
  • Aasta kultuurikorraldaja 2022 Halliki Pihlap (nominatsioon) – Tartu Linnavalitsus;
  • Aasta Folklooroorirühm 2022 – Eesti Folkloorinõukogu
  • Aastapreemia 2022 pärimusmuusika populariseerimise ning Tartu Folk-Offi eduka ja meeleoluka eestvedamise eest – Eesti Kultuurkapital.
  • Aasta Kultuurikorraldaja nominent 2022 Maatasa juhendaja Halliki Pihlap – Tartu Linnavalitsus
  • Kes teeb – see jõuabirühm 2022 – Eesti Folkloorinõukogu 2022 – Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Selts
  • Tubli tegija 2021  – Eesti Rahvakultuuri Keskus
  • Aasta Video 2021 – Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Selts
  • Aasta Korraldaja 2020 – Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Selts
  • Tartumaa Kultuuripärl 2020 Maatasa juhendaja Halliki Pihlap – Eesti Kultuurkapitali Tartumaa ekspertgrupp
  • Rahvakultuurikandja nomiment 2020 Maatasa muusikute juhendaja Helin Pihlap – Tartu Linnavalitsus

Maatasa meedia: 

Maatasa koduleht

Maatasa tegevus ja uudised

Maatasa Facebook

Maatasa Instagram

Maatasa Youtube kanal

Maatasa Spotify

 

Meeskond

Halliki Pihlap

Tegevuse koordinaator

+3725211806 halliki@pihlap.ee

Helin Pihlap

Muusikute juhendaja

+37256247653 helin@pihlap.ee

Meelis Pihlap

Tehniline juht

Carol Maask

Kommunikatsioonijuht

Jürgen Laks

Administratsioon

Maarja Kask

Sotsiaalmeediaturundus

Tuule Pihlap

Tõlketööd (inglise keel)