14.-17. november 2024
Lõppkontsert 17. novembril 2024:
Tartu Folk on pärimusfestival, kus peatähelepanu on Tartumaa ja Euroopa folkloorikogukondade omavahelisel suhtlusel ja rikkaliku kultuuripärandi jagamisel publikuga. Toimuvad kontserdid, tantsutoad, muusikute õpitoad.
2024. aastal, mil Tartu on Euroopa kultuuripealinn, on festivalil külas ka Euroopa teise kultuuripealinna Bodø pärimusmuusikakogukond BUL Bodø (Norra). Üheskoos saab loodud sild kahe kultuuripealinna vahel. Peaesinejate ridades astuvad festivalil üles veel ka Karjala pärimusest insipiratsiooni saanud noorterühm Motora (Soome), Balti riike esindab folkloorirühm Tarkšķi (Läti) ja Eesti saarte pärimust tutvustavad sel aastal Sörve sörmitsejad & Ammuker (Saaremaa).
Festival saab alguse 14. novembril eelkontserdiga, kus tänavuse kultuuririkkuse aasta puhul kohtuvad Tartus tegutsevad erinevate rahvuste ansamblid. 15. novembril on külalised kontserte andmas Tartu kultuuri- ja haridusasutustes. Festivali põhipäeval, 16. novembril, saab Luunja Kultuuri- ja Vabaajakeskuses osa pärimuspeost, kus astuvad üles peaesinejate kõrval Tartu rahvatantsurühmad ja pärimusmuusikute koosseisud. Toimub ühine kontsert ja tantsuklubi Norra, Soome, Läti ja Eesti tantsudega. Õhtu lõpetab Etnodisko. Festivali lõppkontsert, peaesinejate kodupaiku ja kultuuripilti tutvustavate videoklippidega, kantakse otse-eetris üle 17. novembril Eesti Rahva Muusemi silla-alalt. Kontserti juhivad Kaarel Pogga (Teater Vanemuine) ja Tuule Pihlap (Folklooriklubi Maatasa).
Tartu Folk on Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 lisaprogrammi kuuluv sündmus.
Esimene Folklooriklubi Maatasa festival toimus 2016. aastal, eesmärgiga tutvustada seadmata pärimusega tegelevaid noorte kogukondi. Festival kandis toona nime Tartu Noorte Folkloorifestival. Koroonapiirangute ajal elavpidu korraldada polnud võimalik, nii kutsuti ellu veebisaade Tartu Folk-Off, mis leidis palju kõlapinda ja tähelepanu. Peale koroonapiirangute lõppu ühendasid korraldajad 2022. aastal põnevust pakkuva veebisaate ja omavahelist otsesuhtlust võimaldava pärimuspeo ja nii sündis Tartu Folk. Festivali kohtumiskohad ja kontsertpaigad on olnud algusest peale Luunja Kultuuri- ja Vabaajakeskus, Eesti Rahva Muuseum ning erinevad Tartu koolid.
Fotod: Tartu Folk 2023; Fotograaf Peeter Paaver
Festival Tartu Folk toimub novembrikuus hingede liikumise ajal, mil esivanemate laulude, pillilugude ja tantsudega on eriline side. See on soojus ja valgus, mis on läitmas meie südameid aasta kõige pimedamal ajal. Festivali peamised märksõnad ja sümbolid on: tuli, noored, esivanemate pärand.
FESTIVALIKÜLASTAJA MEELESPEA
Enne festivali mõned soovitused, et pidu mõnusalt sujuks!
Nii saame teid kõiki paremini võõrustada! Kõigi sündmuste piletid ja info leiab Fientast https://fienta.com/et/s/ix-tartu-folk. Tuleb arvestada, et pileteid on võimalik kohapeal soetada vaid sularahas.
TULE LUUNJA PÄRIMUSPEOLE TASUTA BUSSIGA
Festivalibuss toob kõik soovijad Luunja Kultuuri- ja Vabaajakeskusesse Vanemuise alumisest parklast 16. novembril kell 17.00. Tagasi Tartusse suundub buss peale tantsuklubi lõppu kell 00.00.
VÕTA LUUNJA PÄRIMUSPEOLE KAASA VAHETUSJALATSID
Et tantsida oleks mõnusam ja põrand kestaks kauem, on Luunja Kultuuri- ja Vabaajakeskuses kohustuslik kanda vahetusjalanõusid.
VÕTA KAASA SULARAHA
Kõigil festivali sündmustel on võimalik soetada festivali fännikaupa.
Festivali sümboliteks on pärimustuli, meie juured, esivanemate pärand ja järjepidevus. Kujundus 2017. aastal – Sander Lillo. Idee – Helin Pihlap. Foto – Mirjam Koor (2016. aasta festivali avalõke).
Sotsiaalmeediaturundus
Kommunikatsioonijuht
Tehniline juht
Administraator
Tõlketööd