Ära ilmas valu kaeba / Maatasa ja Tarmo Kivisilla

Facebook event siin

Kuula intervjuud Tarmo Kivisilla ja Helin Pihlapiga Klassikaraadios siin

Pärimusmuusikakontsert “Ära ilmas valu kaeba” toob publikuni peamiselt Lõuna-Eesti pärimuslikele pilli- ja laululugudele tehtud arranžeeringud, mis on loodud pärimuskultuurispetsialisti ja muusiku Tarmo Kivisilla poolt Tartu Folklooriklubile Maatasa. Tarmo Kivisillaga on Maatasa muusikud kohtunud folklooriklubi suvelaagrites (2020-2023) pärimusmuusika ansamblimängu õpitubades, kus kiirelt tekkis omavaheline klapp ja muusikaline sünergia. Kivisilla pärimusmuusikaseadetes on mõjutusi klassikast, jazzist, popmuusikast, reggaest jm, mis kokku on loonud emotsiooniderohke ja värvikireva maailma. Enamik lugusid kõlavad kontserdil esmaettekannetena.

Kontserdi raames toimub 18. mail kell 16.00 Heino Elleri Muusikakooli Elleri saalis ka avalik ja praktiline õpituba arranžeerimise ja ansamblimängu teemal. Õpituba tutvustab Tarmo Kivisilla mõtteid, kuidas ennast muusikas avada, säilitades samas aus ja ilus suhe algallikaga (pärimusega).

Pärimusmuusikatööluste kontsert “Ära ilmas valu kaeba” tiivustab mõtlema, looma, katsetama, kutsudes ennast väljendama julgelt ja tagasi vaatamata, hoides esivanemate loomingut südames ja hinges.

Kontserdijuhid: Helin Pihlap ja Tarmo Kivisilla

Kaastegevad:

  • Tartu Noortekoor (Peadirigent Markus Leppoja)
  • Tartu I Muusikakooli sümfoniettorkester (Dirigendid Kaido Otsing, Sander Tamm)
  • Koreograafia: Heili Lindepuu; Eveliina ja Mitja Pilke (Soome)

Kujundus: Talis Taim (Taimdesign OÜ)

Produktsioon: Folklooriklubi Maatasa 


Kasatsk – seade Tarmo Kivisilla, esitaja: Folklooriklubi Maatasa

Folklooriklubi Maatasa tegeleb Lõuna-Eesti pärimuse uurimisega ning vahendab seda võimalikult autentselt. Maatasa esitatavad lood-laulud on leitud peamiselt muuseumiarhiividest ning õpitud vanade pillimeeste-laulikute esitusmaneere jälgides. Koosseis on silma paistnud mitmete kogukonnaürituste korraldamisega, ühtlasi ellu kutsunud rahvusvahelise festivali Tartu Folk. Maatasa kõik liikmed tegelevad nii tantsu, pillimängu kui lauluga.  Autentse folkloori viljelemise kõrval on maatasalisi alati võlunud ka mõttemaailma avardamine ning hea meelega katsetatakse pärimuse piirimail. Maatasa nimi ongi kahetähenduslik: “maatasa” kui maadligi ja “maatasa” kui pihuks ja põrmuks. Folklooriklubi Maatasa tegevust juhivad Halliki Pihlap ja Helin Pihlap. Loe rohkem siin

Tarmo Kivisilla on rahvapillimängija, muusikaõpetaja, -õppejõud ning orkestrijuht. Ta on juhatanud puhkpilliorkestreid laulupidudel Eestis, üliõpilaslaulupidudel Lätis ja Leedus ning tema seaded on ka tantsu- ja rahvamuusikapidudel ja olnud ka 2009. aastal toimunud esimese pillipeo üks juhtidest. Esinenud rahvapillimängija, -meistri ja -tutvustajana erinevates projektides ning programmides mitmetel festivalidel nii Eestis kui väljaspool. Praegu töötab Tarmo Kivisilla muusikaõpetajana Harjumaal, harib Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia tudengeid pärimusmuusika alal ning juhib Tallinna Tehnikaülikoolis kahe muusikakollektiivi kunstilist tegevust.

Tartu Noortekoor on peamiselt linna gümnasistidest, tudengitest ja kõrgkoolide vilistlastest koosnev segakoor, mis loodi 1983. aastal legendaarsete kooridirigentide Kadri ja Riho Leppoja poolt, praegu on peadirigendiks Markus Leppoja. 40 aasta jooksul on antud palju kontserte Eestis ja kaugemal, osaletud konkurssidel ja festivalidel ning tehtud koostööd ja loodud sõprussidemeid teiste kollektiividega. Koor on läbi aegade toonud konkurssidelt koju kõrgeid tunnustusi. Viimase aja saavutused: Tallinn 2023 (Eesti) – III koht kaasaegse muusika kategoorias: Karpenissi 2022 (Kreeka) – grand prix, I koht vaimuliku muusika kategoorias ja I koht segakooride kategoorias. Külasta Tartu Noortekoori kodulehte siin

Tartu I Muusikakooli sümfoniettorkester sai alguse 2005. aasta sügisel ja ühendab peamiselt kooli õpilased ja keelpilliosakonna õpetajad. Tartu I Muusikakooli sümfoniettorkestrit iseloomustab aktiivne kontsert-tegevus – kooli oma ürituste kõrval teeb orkester koostööd Tartu Karlova kogukonnaga, Eesti Sümfooniaorkestrite Liiduga, Tartu linnaga ning sõpruskoolidega Baltikumis. Balti riikide kõrval on käidud kontsert-tuuridel Soomes, Rootsis, Taanis, Austraalias. Käesoleval kevadel jõudis orkester kontsert-reisile Kuala Lumpurisse Malaisias, kus leidsid aset ühised musitseerimised kohalike ansamblite ja orkestritega. Orkester pakub musitseerimisrõõmu ka kooli vilistlastele ja hoiab uksed lahti kõigile huvilistele üle Tartu linna. Orkestri dirigendid on Kaido Otsing ja Sander Tamm. Juhendajad: Laura Miilius-Koddanipork, Sirli Laanesaar, Helena Valpeteris, Aike Sõõro, Vello Annuk. Külasta muusikakooli kodulehte siin

Heili Lindepuu on koreograaf-lavastaja, produtsent, koolitaja. Ta on olnud Tallinna Tantsuteatri asutaja ja tegevjuht-produtsent, hetkel Ilieh teatri juht. Seal valmis lavastus ”Tähesülem”, mis oli ka nomineeritud Eesti Kooriühingu aastaauhinnale. Koreograafina on teinud viimasel ajal koostööd Emajõe Suveteatri, Vanemuise teatri ja Waldorf Teatriga. Muuhulgas loonud koreograafia Kultuuripealinn Tartu 2024 programmi väljakuulutamise vaatemängule, muusikavideotele, rahvatantsurühmadele jms.

Heili Lindepuu:

Valss – Võtsime fookusesse hetke enne tantsima asumist – esimene puudutus, esimene hetk partnerile silma vaadata. Kandkem need õrnad hetked edasi ellu. 

Kääri Kaarli tantsu märksõnaks anti, et oleks midagi muud kui pärimus. Nii tuligi polka lahti muukida ja jõudsime (tõuke), hüppe ja maandumise, (kukkumiseni). Nendest mõistetest inspireerituna saime ühe püsimatu numbri, kus paus on alles lõpus, kui sealgi. Loomeprotsess oli kui õppeprotsess uute tantsutehnikate ja -distsipliinidega tutvumiseks ja enda kehaga kohandamiseks.

Kohaanuska – esimesele kohtumisele noortega tuli kaasa võtta üks kombinatsioon, mille kallal neil oleks võimalik pureda. 

Käibefraasideks sai “muidu tubli, aga”, “see teine parem jalg”. Noorte dünaamikat jälgides jõudsime ka tantsu idee ja vormini – kes on tantsus juhtiv pool, kes tahab tantsida, aga tegelikult?

Eveliina Pilke, Mitja Pilke on professionaalsed magistrikraadiga rahvatantsuõpetajad ja koreograafid. Nad on jutuvestjad, kes on pühendunud traditsioonide hoidmisele, taaselustamisele ja jagamisele. Eveliina ja Mitja juhendavad eri vanustes tantsijaid ning on õpetajateks ka Ida-Soomes Joensuus tegutsevale noorterühmale Motora, kes on spetsialiseerunud Karjala tantsudele ning seda tänapäevaste seadete ja koreograafiatega kombineerides esitavad, samas pärimust au sees hoides. Loe rohkem siin

Fotoalbum folklooriklubi Maatasa proovidest “Ära ilmas valu kaeba” kontserdi jaoks ja suvelaagritest 2020-2023. aastal. Fotod: Helin Pihlap, Halliki Pihlap

15. aprill 2024 | Uudised
Jaga postitust sotsiaalmeedias
This site is registered on wpml.org as a development site.