2016. aastast alates on Tartu Folklooriklubi Maatasa korraldanud rahvusvahelist festivali, mille fookuses on olnud seadmata pärimus ja sihtgrupiks noored. Koroonapiirangute ajal elavpidu korraldada polnud võimalik, nii kutsuti ellu veebisaade Tartu Folk-Off, mis leidis palju kõlapinda ja tähelepanu. Veebisaade võimaldas koosseisudega ja publikuga ühenduda üle maailma, samas ei asendanud virtuaalne kohtumine otsest suhtlust, millest osalejad tundsid tagasides puudust. Peale koroonapiirangute lõppu ühendasid korraldajad 2022. aastal konkursilaadse põnevust pakkuva veebisaate ja omavahelist otsesuhtlust võimaldava pärimuspeo. Üritus õnnestus väga hästi, kuid nõudis sellevõrra ka kõvasti suuremaid ressursse, nii rahaliselt kui tiimitöös. Ühiselt võeti vastu otsus 2023. aastal keskenduda elavfestivalile, jättes samas alles seotuse veebisaatega Tartu Folk-Off. Nii astuvadki 2023. aasta pärimusfestivalil üles 2022. aastal veebisaates osalenud koosseisud.
HEIDA PILK FESTIVALI KODULEHELE SIIT
Rahvusvaheline pärimusfestival toob kokku 2022. aasta folgilahingus osalenud parimad koosseisud.
Ķocis (Läti)
Liepāja laste- ja noortekeskuse folkloorigrupp Ķocis on tegutsenud 1996. aastast. Rühm ühendab noori vanuses 6-21, kellele pakub huvi oma kultuuri ja pärandi tundmaõppimine läbi muusika. Rühma liikmed tegelevad laulmise, pillimängu, pärimusmängude mängimisega, lugude ja naljade jutustamisega. Folkloorigrupp Ķocis võtab osa võistlustest ja Läti tantsu- ja laulupidudest ning külastab ka kontserte ja festivale nii kodu- kui välismaal.
Perlynka (Ukraina)
Ukrainast pärit folkloorirühma Perlynka asutas 1997. aastal Maiia Saipel. Tänaseks kuulub Perlynka noorterühma koosseisu 40 noort vanuses 3-17 ja täiskasvanuterühmas on liikmeid 30. Perlynka tegeleb pärimuslike mängude, laulude, tantsude ja muusikaga. Lavakostüümidena kasutavad nad Perlynka kannab Volõõnia piirkonna rahvarõivaid ning on osa võtnud mitmetest folkloorifestivalidest ja alates 2015. aastast korraldab ka ise kohalikku festivali.
Ratilio (Leedu)
Vilniuse Ülikooli folkloorirühma Ratilio liikmed on pärit erinevatest Leedu piirkondadest. Nende repertuaari kuuluvad laulud, tantsud ja ringmängud on õpitud folkloorikogumikest ja ekspeditsioonidel kohatud kaasmaalastelt. Nende esituses kõlavad arhailised pillid nagu ragai (sarved), daudytė, skudučiai (paaniflööt) ja kanklė (5-9-keelne kannel). Nende loomingus on tähtis osa mitmehäälsel harmoonilisel laulul sutartinėl. Ratilio on Leedu pärimuskultuuri tutvustanud nii kodu- kui välismaal. Ratilio asutati 1968. Aastal ja sellest alates on rühma endistest ja praegustest liikmetest tekkinud kogukond, kes olenemata oma erinevatest tegevusvaldkondadest uhkusega Ratilio perekonda kuuluvad.
Kihnu pillilapsed (Eesti)
Kihnu pillilapsed on 16 aastat tegutsenud koosseis, kus aktiivse tuumiku moodustavad peamiselt Kihnu Kooli õpilased, keda toetavad vilistlased, külapillimehed ja meie rahvamuusikutest sõbrad, õpetajad ning toetajad. Kihnu pillilapsed tutvustavad ennekõike oma kodusaare rikkalikku rahvamuusikapärandit, kuid on valmis korraldama nii tantsuõpitubasid kui ka regilaulu tutvustavaid etteasteid. Kihnu pillilapsed annavad läbilõike Liivi lahe keskel oleva väikesaare pärimusmuusikast.