Kui suurem lumi sulanud, on parim aeg sõita linnast välja, kutsuda endale külalisi ja nautida head muusikat ning tantsida kevadõhtul hingetuks. Maatasa kevad-suvise hooaja lükkab lahti Maatasa ja Wana Wõromaa Wunkorkestri ühiskontsert ja tantsuklubi, mis on kui värske kevadtuul peale pikka talve.
Pilet: 5 eurot (müügil tund enne ürituse algusest Luunja Kultuuri- ja Vabaajakeskuses).
Toetajad: Tartu Folklooriklubi Maatasa, Wana Wõromaa Wunkorkestri, Luunja Kultuuri- ja Vabaajakeskus, Eesti Kultuurkapitali Tartumaa ekspertgrupp
Nagu kavalamad võivad nimest välja lugeda, siis on tegemist päris suure seltskonnaga: 18-liikmelisse megakoosseisu kuuluvad peamiselt koolinoortest pillimänguhuvilised Vana-Võromaalt. Täna võib selle piirkonna all mõista võrokeelset rahvast ja kultuuriruumi ühendavat ala, mis siugleb suuremal või vähemal määral läbi Võru, Põlva, Valga ja Tartu maakonna. Orkestri idee autoriks ja käimalükkajaks oli Kadri Laube; praegust koosseisu juhendavad Kadri Lepasson, Ott Kaasik ja Kaisa Kuslapuu. Võrumaal räägitakse palju mingist müstilisest „vungist” ning seda – tõhusat minekut, sujuvat mängulisust – otsitakse ka selles bändis. WWW repertuaari kuuluvad pilliviisid, mis on üles korjatud eelnimetatud aladelt, sekka ka pärimuslikku uusloomingut. Vana-Võromaa on viimased 100 aastat olnud küll administratiivselt killustatud, aga WWW-s saavad piirkondlikud pillihelid ühte sätitud. Orkester on üles astunud Mooste Elohelü festivalil, Võru Pärimustantsu festivalil, Hiiu Folgil ja maakondlikel sündmustel; seni põnevaimaks ja vastutusrikkaimaks ettevõtmiseks oli kontsert-tuur USA-s 2019. aasta juunis.
Juhendajad: Kadri Lepasson, Ott Kaasik, Kaisa Kuslapuu
Liikmed: Madli Soon – viiul, Kleer Vodi – viiul, Maarja Jääts – viiul, Maia Serv – viiul, Reinhold Omel – plokkflööt, torupill, Kaisa Kuslapuu – vile, torupill, Kertu Hordo – eesti lõõtspill, Maarika Niidumaa – 3- realine Hohneri lõõtspill, Uku Jääts – akordion, Eliisabet Raju – väikekannel, Aia Rikka – külakannel, Getter Lauk – külakannel. Kadri Lepasson – väikekannel. Marleen Länik – ukulele. Üllart Länik – kitarr. Priit Adamson – kitarr. Ott Kaasik – kitarr. Lauri Saal – bass
Tartu Folklooriklubi Maatasa alustas kooskäimist 2013. aastal, ühendades Tartu noored vanuses 7-30. Koosseis uurib Lõuna-Eesti (eelkõige Tartumaa) pärimust erinevates valdkondades: tantsud, laulud, pillilood, rahvajutud, rahvariided. Maatasa repertuaaris on vanemad ja uuemad tantsulood, regilaulud, aga ka 19.-20. sajandi vahetusel väga moes olnud armastus- ja külalaulud ning pillilood, mida antakse edasi võimalikult autentselt. Samas aeg-ajalt on soov anda lugudele-tantsudele oma puudutus. Nimi Maatasa ongi kahetähenduslik: ühtaegu tegeletakse seadmata pärimusega (maatasa kui maalähedane) ja teisalt on võetud vabadus anda lauludele-viisidele omapoolne nägemus (maatasa kui pihuks ja põrmuks). Üles on astutud lisaks Eestile ja naaberriikidele ka suurtel välisfestivalidel Assooridel, Ungaris, Saksamaal, Poolas jm.
Maatasa muusikuid juhendavad Helin Pihlap, Halliki Pihlap.
Jürikuu tuultel astuvad muusikutena üles: Helin Pihlap, Tuule Pihlap, Anzela Sirel, Jasmin Saar, Carol Maask, Meelis Pihlap, Marko Roosiväli, Oskar Nursi, Kärt Kiiver, Koit Helger Pankespp, Art Apalev, Emma Angerpikk, Kirke Liis Kuperjanov jpt.
Tantsime ka Ukraina tantse ja jagame siinkohal folklooriansambli Божичі õpituba: